Дистанційне навчання
Дистанційне навчання – інтерактивна взаємодія викладача та здобувачів освіти, під час якого вони самостійно освоюють досліджуваний матеріал з допомогою цифрової техніки.
Дистанційна освіта – це мобільний стиль самонавчання, завдяки якому створюється єдине освітнє середовище.
Отже, синхронний режим – це такий вид взаємодії, коли всі учасники навчального процесу спілкуються, навчаються та передають один одному інформацію в спільному електронному середовищі. При цьому вони використовують спеціальні програми для аудіо- та відеоконференції. Такий формат найбільш схожий до оффлайн навчання.
Асинхронний режим передбачає такий вид взаємодії, під час якої учасники взаємодіють між собою із деякою затримкою в часі, обмінюючись завданнями та їх розв’язком за допомогою різноманітних засобів дистанційного зв’язку, таких як електронна пошта, форуми, соціальні мережі, тощо. Це вже більш самостійна форма навчання, яка має бути під контролем керівника.
То ж в якого режиму більше переваг?
На думку експертів, синхронне навчання є більш наближене до занять в реальному часі. Адже керівник гуртка може безпосередньо опитати вихованця, оцінити його відповідь, задати додаткові питання. Така взаємодія краща для засвоєння матеріалу. Адже діти можуть задати питання по незрозумілим для них темах. Звичайно, є і мінуси. Як-от, переривання зв’язку, технологічні негаразди, неможливість колективного обговорення та групової роботи, відсутність візуального контакту з вихованцями. Також, як показала практика, багато дітей таке навчання сприймають менш відповідально, несерйозно ставляться до виконання домашніх завдань. Проблемою є і важкість контролю за вихованцем під час відповіді, коли він може скористатися допоміжними джерелами інформації.
Перевагою асинхронного режиму є зручність графіку роботи, можливість зручного розпорядку дня та роботи у власному темпі. Водночас, недоліком є зниження навчальної дисципліни, зменшення соціалізації, важкість зворотного зв’язку. Асинхронне навчання вимагає більше зусиль від вихованців, які повинні навчитись правильно організувати свій час, серйозніше ставитись до завдання, мати навички самодисципліни.
Розглянувши плюси та мінуси таких форматів навчання, можна виокремити види діяльності, що дозволять ефективно застосовувати кожен з цих режимів.
Організаційні моменти та консультації
Для вирішення організаційних питань, відповіді на незрозумілі питання, консультації краще використати синхронне онлайн заняття. Також можна вирішити у які періоди часу гуртківці можуть звернутись безпосередньо до керівника щодо виникнення проблемних ситуацій та отримати відповідь. Якщо ж запитання виникло поза відведеним часом, можна встановити правила щодо часу відповіді. Наприклад, якщо запитання поставлене між 9-ю та 15-ю годиною, то відповідь учень отримає протягом години.
Якщо ж запитання виникає в інший момент, варто встановити правила надання відповіді поза межами таких консультацій. Наприклад, на запитання, отримане електронною поштою чи в месенджер між 9-ю та 15-ю годиною, можна очікувати відповідь упродовж однієї години. При асинхронному навчанні важливо встановити чіткі правила виконання завдань, можливість доступу вихованців до різноманітних каналів комунікації (гаджет з доступом до інтернету, електронна пошта, месенджер, програма zoom).
Виклад нового матеріалу
Новий матеріал можна подавати на опрацювання двома способами. Один з них – коли керівник гуртка пояснює матеріал на занятті (асинхронно), а вихованці вже вдома самостійно його опрацьовують, виконують вправи та завдання по темі. Цей підхід особливо доречний при вивченні нового матеріалу високої складності.
Більш практичнішим є підхід перевернутого класу, коли новий матеріал вихованці опрацьовують до заняття і обговорюють разом з керівником на онлайн занятті. Для подання нового матеріалу керівник гуртка може обрати зручний для себе та вихованців формат, як-от електронний підручник, відео-запис з поясненням чи ролик з YouTube. Важливо, щоб керівник розраховував час подання даного матеріалу, адже він має співпадати з асинхронним заняттям. Заклад освіти має постійно моніторувати чи мають можливість всі вихованці підключатись до синхронного заняття. Якщо ні – то обов’язково забезпечити доступ до навчальних матеріалів альтернативними способами.
Наприклад, можна відсилати таким вихованцям запис заняття, що дозволяє робити більшість сервісів. Звичайно, тривалість і наповнення такого запису мають відповідати встановленим нормам. Найголовніше, щоб таке відео було не надто довго, з ключовими моментами, не перенавантажене зайвою інформацією, структуроване. Не забувайте про політику приватності. Запис не повинен містити відео- чи аудіоматеріали інших вихованців. Також, доступ до відео слід обмежити тільки вихованцями в даній групі. Цього можна досягнути, розміщуючи це відео на хмарному диску Google лише для певних учасників.
Практичне закріплення вивченого
Звичайно, що для кращого засвоєння вивченого матеріалу та правильної оцінки вихованця необхідно організувати практичну індивідуальну роботу гуртківців. Можна скористатись такими доступними платформами, як Kahoot, MentiMeter, Classtim. Наприклад, на сайті Kahoot група може виконувати цікаві тестові завдання в умовах конкуренції. Такий формат не тільки цікавий, а ще й досить ефективний у закріпленні щойно вивченого.
Також є і інші цікаві сайти, наприклад WhiteBoard.Chat, де учні відповідають на поставлене завдання шаблонами на білій дошці. Врахуйте, що не всі учні мають можливість швидко перемикатись між сервісом відеоконференції та іншим застосунком, особливо при роботі з мобільного телефону чи планшету.
Тому в асинхронному режимі роботи будуть доцільними наступні програми: LearningApps, LiveWorkSheets. Звичайно, найбільш лояльним для вихованців є таких підхід до навчання, коли вони можуть у довільному порядку обрати послідовність та обсяг виконаного завдання.
Контроль і перевірка знань
Як і в попередніх етапах, перевірку засвоєння матеріалу можна здійснювати синхронно та асинхронно. Синхронно, проводячи індивідуальні розмови з вихованцями, задаючи додаткові запитання. Асинхронна перевірка передбачає оцінювання попередньо виконаних завдань (тестувань, задач) Так само, як і попередні етапи, перевірку засвоєння матеріалу можна здійснювати в різних режимах і форматах. Асинхронно ж можна проводити тести, або практикувати індивідуалізовані завдання в різних форматах. Для того, щоб попередити монотонність, можна використовувати різноманітні опитувальники. Наприклад, онлайнові дошки (Padlet, LinoIt, Flinga тощо), спільно формуючи їх наповнення, або взаємодіючи з готовими шаблонами.
Чи можна поєднати синхронне та асинхронне навчання
Відповідь – не тільки можна, а й необхідно. Адже відповідно до положення про дистанційне навчання, «не менше 30 відсотків навчального часу, передбаченого освітньою програмою закладу освіти, організовується в синхронному режимі (решта навчального часу організовується в асинхронному режимі)». Які ж моделі для цього використати?
Перша модель – онлайн заняття проводяться кілька разів на тиждень, скажімо три, або залежно від потреби. Всі інші заняття – асинхронно.
Друга модель – поділ одного заняття на дві частини. Наприклад, 40 хвилин обговорення в режимі онлайн, решту часу – самостійне виконання завдань.
Залежно від того, яку модель поєднання синхронного та асинхронного навчання обирає заклад і керівник, можна по-різному організовувати заняття.
Як варіант, можна починати заняття з огляду матеріалу онлайн, а потім пропонувати вихованцям переглянути попередньо записаний відеоролик та виконати певний набір практичних завдань. А наприкінці заняття діти повертаються до онлайн обговорення та з’ясовуються всі проблемні моменти.
Ефективним буде також відведення синхронного заняття на розв’язування завдань спільно з керівником. В такому випадку закріплення знань вже буде відбуватися асинхронно.
Якщо виникають певні труднощі у ефективному опитуванні вихованців, можна попередньо розбити групу на менші групи. В той час як така невелика кількість гуртківців буде відповідати в онлайн режимі, інші зможуть працювати асинхронно. Потім групи міняються. Таким чином можна організувати заняття у різних комбінаціях синхронного і асинхронного режимів, використовуючи їх переваги.
ВАЖЛИВО: зазначити у розкладі заняття з синхронним та асинхронним навчанням, ураховуючи санітарні норми й години самопідготовки вихованців для уникнення їхнього перенавантаження.
Синхронний режим — взаємодія учнів та вчителя при дистанційному навчанні, під час якої усі знаходяться в електронному освітньому просторі одночасно. Урок проходить у режимі реального часу завдяки обраному інструменту для аудіо-та(або) відеозв’язку.
Асинхронне навчання — більш самостійне навчання, бо взаємодія між суб’єктами з деякою затримкою в часі. Освітній процес відбувається онлайн завдяки користуванням спеціальними інтерактивними платформами, можливостями e-mail, форумами, соціальними мережами та ін.
Переваги та недоліки
Синхронне навчання — майже безпосередній зворотний зв’язок з обох сторін. Відповіді та реакції надходять швидко, як і на офлайн-занятті. Лише у цей спосіб учні можуть попрацювати за групами. Проте певна частина синхронного заняття йде на улагодження технічних перешкод.
Асинхронний режим дає дитині змогу опановувати матеріал у власному темпі сприйняття, без спроб встигнути за своїми однокласниками. Та асинхронне навчання інколи дає відчуття більшої ізольованості, відмежування від учнівської спільноти. Цей режим вимагає від дітей неабиякої самодисципліни та розвиненої здібності до тайм-менеджменту. Саме через цю складність кожен учень Української школи майбутнього має свого тьютора.
Викладання нового та закріплення вивченого матеріалу
Процес може відбуватися традиційно: на уроці (синхронно) вчитель повідомляє інформацію нової теми, а діти самі його опрацьовують. Це особливо актуально для складного матеріалу. Частіше ефективнішим виявляється підхід, при якому учні самостійно (асинхронно) знайомляться з матеріалом, а на онлайн-уроці обговорюють та закріплюють його. Другий спосіб дає дітям можливість отримати знання у зручному для себе форматі:
Підручник.
Відеозапис.
Ролик на YouTube тощо.
На синхронних уроках застосовуються інтерактивні прийоми, практикується взаємодія в малих групах (завдяки функції breakout rooms). Для миттєвої взаємодії існують різноманітні інструменти: Kahoot, MentiMeter, Classtime. Асинхронна практика дає значний простір для освітніх експериментів. Користування інструментами LearningApps, LiveWorkSheets дозволяє виконувати завдання довільну кількість разів без ризику отримати погану оцінку. Асинхронний режим гарно підходить для виконання творчих завдань та трудомістких проєктів.