Профілактика  здорового способу життя

Поради учням

від психолога та соціального педагога

Міфи та факти про куріння електронних сигарет

У ВООЗ визначилися, чи шкідливі електронні сигарети

У Всесвітній організації охорони здоров’я заявили, що електронні сигарети небезпечні та шкідливі для здоров'я.

У ВООЗ сказали, що немає достатньо доказів того, що ці пристрої варто використовувати людям, які намагаються кинути курити.

Чим шкідливі електронні сигарети?

Вейпінг особливо небезпечний для мозку підлітків, який ще розвивається. Також це може нашкодити малятам в утробі матері, стверджують в організації.

За даними організації, сьогодні існує 15 000 смаків електронних сигарет, зокрема із жувальною гумкою і цукровою ватою, щоб "заманити" молодь.

Вейпінг, зокрема, небезпечний для серця і легень.

Відомо, що дрібні частинки, що містяться в забрудненому повітрі, потрапляють в кровотік і безпосередньо впливають на серце

Електронні сигарети можуть шкодити так само.

Рідина в пристроях може обпекти шкіру і швидко викликати отруєння нікотином при ковтанні або всмоктуванні через шкіру.

Також відомо, що вейпи можуть призвести до серйозних травм в результаті пожеж і вибухів.

А ще заправки до вейпів та електронних сигарет можуть містити грибки та бактерії.

ПОДКАСТ: вейпи, IQOS, кальяни – чи є безпечна альтернатива курінню?

В Україні статистики захворюваннь, які пов’язані з вейпінгом, немає, але в США за 2019 рік було госпіталізовано більш 2400 людей із пошкодженням легень. З них 52 людини померли.

Нікотин та інші хімічні речовини також впливають на тих людей, які не курять електронні сигарети. 

Чи викликають електронні сигарети звикання?

Так, стверджують в організації.

Чи безпечніші електронні сигарети за звичайні?

Це залежить від декількох факторів, зокерма від кількості нікотину та інших токсинів в нагрітих рідинах. Але у ВООЗ стверджують, що вейпінг у жодному разі не є безпечними.

Тому для того, щоб кинути курити, у ВООЗ рекомендують безпечніші продукти, наприклад, нікотинові пластирі та жувальну гумку.

Електронні сигарети – альтернатива чи самообман

Електронні сигарети рекламують як більш безпечну альтернативу звичайним сигаретам.

Електронні сигарети або вейп — це електроприлади, що імітують традиційне куріння тютюну. Вони мають вигляд, схожий з сигаретами, а також дим і запах, змушуючи курця практично не відчувати різницю.

Цей прилад складається з трьох частин: трубки, наповненої нікотиновим розчином, установки для випарювання і акумулятора. За допомогою розпилення вейп перетворює нікотин у пар, який потім вдихається власником пристрою.

ЯК ВПЛИВАЮТЬ ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ НА ЗДОРОВ’Я

Дим електронної сигарети може бути канцерогеном і підвищує ризики хвороб серця, раку легень Вчені виявили, що захворювання, які виникають через паління, такі як хронічна обструктивна хвороба легень та астма, пов’язані з особливими бактеріями. Вони прийшли до висновку, що електронні сигарети надають таку ж дію на виникнення цих бактерій, як і традиційні тютюнові сигарети.

З переходом на електронні сигарети важче кинути курити

Існують дослідження, які вказують, що люди, які намагаються відмовитися від куріння за допомогою електронних сигарет, мають менші шанси на успіх, у порівнянні з тими, хто ці пристрої не використовує

Електронні+звичайні сигарети = ще більший ризик для здоров’я

Перехід на електронні сигарети сприяє виникненню нового, так званого дуального (подвійного) стилю куріння, тобто споживання електронних та звичайних сигарет одночасно

Популярність куріння електронних сигарет зростає серед підлітків

          В останні роки набирають популярність електронні сигарети і вейпи. Особливо це модно зараз у молоді, яка намагається позбутися від неприємного запаху від звичайних сигарет. Але навіть медики повністю не знають, яка загроза криється у таких нововведеннях. В Україні майже кожен 5-й підліток (13-15 років) є споживачем електронних сигарет.

Пасивне куріння електронних сигарет також є небезпечним

Використання електронних сигарет некурцями, особливо дітьми та підлітками, може призвести до виникнення нікотинової залежності та підвищує ризик почати курити звичайні сигарети Небезпечним є і пасивне куріння е-сигарет, особливо для вагітних жінок та дітей.

Безпека і суть сумнівів

         Після того, як країни збільшили державний контроль над тютюновими виробами, вейпинг швидко здобув популярність. У цього є кілька причин: рідина для вейпа не містить звичайних шкідливих речовин, таких як смоли або аерозолі, крім того, електронні сигарети вважаються надійним способом “кинути палити”.

Тим не менше властивості і безпека електронних сигарет викликають сумніви. Німецькі вчені провели дослідження електронних сигарет і виявили, що вони містять велику кількість пропіленгліколю, який може дратувати дихальні шляхи і викликати деякі гострі симптоми. Таким чином, вейп надає більш шкідливий вплив на легені, ніж традиційні сигарети. Згодом багато дослідження підтверджували, що куріння електронних сигарет протягом тривалого часу також може викликати залежність від нікотину.

Підвищена шкідливість хвороботворних мікробів легень

        Провідний автор досліджень Дейрдре Гілпін: «Порівняння результатів впливу сигаретного диму і парів електронних сигарет на поведінку і патогенність легеневих бактерій, виявилися схожими. Це доводить, що електронні сигарети надають таку ж дію на основні поширені патогенні бактерії легенів, що і сигарети». У порівнянні з традиційним курінням, користувачі електронних сигарет при кожному вдиху вдихають значно більше диму, що збільшує кількість споживаного нікотину при курінні вейпа.

Не шукайте легких шляхів кинути курити. Найкращий спосіб зробити це – відмовитись від куріння взагалі.

Міфи та факти про куріння електронних сигарет

МІФ №1: ВЕЙПІНГ БІЛЬШ ШКІДЛИВИЙ НІЖ КУРІННЯ

              При спалюванні традиційні сигарети утворюють понад 7000 хімічних речовин, 69 з яких мають бути визначені як потенційні канцерогени. Натомість вейпінг-пристрої містять абсолютно інші інгредієнти.

Два основних інгредієнта, що містяться у рідинах з вейпором, — це пропіленгліколь (PG) та рослинний гліцерин (VG). Обидва використовуються для утворення пари та додавання їй аромату. Пізніше до цих компонентів додається третій, яким зазвичай є звичайний харчовий ароматизатор, що входить до складу багатьох кондитерських виробів, олії та інших продуктів. Вони допомагають надати вейп рідині специфічний смак. 

Всі перераховані вище сполуки є поширеними харчовими інгредієнтами, які органи управління вважають здоровими та безпечними, в тому числі Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (США).

Іншим змінним інгредієнтом вейп рідини є нікотин — стимулятор алкалоїд. Хоча не всі рідини містять цю додаткову хімічну речовину, саме вона притягує курців, які хочуть позбутись шкідливої звички. У порівнянні з іншими засобами, які допомагають кинути курити, у тому числі нікотиновими пластирами та власне лікарськими засобами, куріння електронних сигарет було визнано найбільш ефективним.

Найвищий орган охорони здоров’я Великобританії, Public Health England, неодноразово говорив, що вейпінг та електронні сигарети є на 95 відсотків менше шкідливі, ніж куріння.

Такого ж висновку дотримується Міністерства охорони здоров’я Нової Зеландії та Канади, які розпочали громадські ініціативи, що пропонують курцям перейти на вейпи.

МІФ №2: КРИЗА КУРІННЯ СЕРЕД ПІДЛІТКІВ

          За статистикою менше 14% дорослих американців курять, що є найменшим зареєстрованим показником в історії. Аналогічно, кількість курців серед підлітків залишається найнижчою.

Стосовно куріння електронних сигарет, інші цифри Центру з контролю та профілактики захворювань в США (CDC) показують, що 20,8% старшокласників у США вейпили принаймні раз протягом останніх 30 днів. Але майже половина з них використовували канабіс, куплений на чорному ринку, а не нікотин.

Це, безумовно, проблема  яка потребує вирішення, але не криза, як її оцінюють посадові особи органів охорони здоров’я. І враховуючи, що ніяких даних про вейпінг не було зібрано до 2015 року, нова інформація не є переконливим доказом кризи.

Ми не можемо ігнорувати проблему вейпінгу серед підлітків, і будь-яке підвищення його рівня поширеності має викликати занепокоєння. Однак позбавляти мільйони дорослих курців можливості перейти на альтернативну, яка є надійною, теж неправильно. 

МІФ № 3: ВЕЙПІНГ — ПРИЧИНА НЕЩОДАВНО ЗАРЕЄСТРОВАНИХ РЕСПІРАТОРНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

               Вейп девайси та рідини часто пов’язують з  причинами різних захворювань що призводять до госпіталізації. CDC повідомив про майже 380 випадків захворювань легень викликані курінням електронних сигарет. Сенсаційні заголовки та статті переконали лідерів у декількох штатах і навіть президента Дональда Трампа розглянути можливість заборони смакових домішок.

Але ретельний аналіз зареєстрованих випадків показує, що переважна більшість пацієнтів із симптомами використовували незаконні картриджі з вейпом, змішані із сполукою канабісу THC.

У дослідженні New England Journal of Medicine, яке розглядало випадки в Іллінойсі та Вісконсіні, було встановлено, що 84% госпіталізованих пацієнтів повідомляють про використання незаконних картриджів THC до виявлення хвороби.

Жодні хвороби ще не були прив’язані до куплених у магазині вейпових пристроїв або рідин, що містять нікотин.

Нещодавно у штаті Вісконсин, двоє братів були заарештовані у зв’язку з багатомільйонною операцією, в ході якої вони змішували різні хімічні речовини (включаючи вітамін Е) з ТНС у картриджах, призначених для електронних сигарет та потім незаконно продавали. Цю схему визнали причиною поширення захворювання легенів на більшій частині середнього заходу США.

Це свідчить про те, що незаконна вейпінг-продукція, що продається на чорних ринках, а не ліцензована роздрібна торгівля, насправді спричинила найважчі захворювання легень, про які повідомлялося в ЗМІ.

Таким чином, заборона на регульовані пристрої та рідини, будь то ароматизатори чи ні, не вирішить проблему респіраторних захворювань.

МІФ №4: ОБМЕЖЕННЯ ВЕЙПІНГ АРОМАТІВ ЩО ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ НЕПОВНОЛІТНІМИ

У відповідь на повідомлення про хвороби та госпіталізації, які ЗМІ пов’язують з електронними цигарками, політики закликали негайно заборонити ароматизовані вейпінг-продукти. Першим таким штатом став Мічиган.

Основною метою цих запропонованих заборон є захист неповнолітніх, яких нібито вабить безліч ароматів електронних сигарет. Але з огляду на те, що всі неповнолітні, які використовують вейп продукти, беруть їх на чорному ринку, зрозуміло, що найбільш негативний вплив заборони матимуть на відповідальних дорослих людей, які віддають перевагу цим смакам.

Легальний і врегульований ринок — найкращий метод усунення шкідливих продуктів та суб’єктів. Заборона на ароматизатори приведе тих, хто хоче вживати ароматизовані вейпінг продукти на чорний ринок або змусить повернутися до традиційних сигарет. Останні дослідження показали, що якщо електронні сигарети заборонені, їх споживачі швидше повернуться до куріння, що у свою чергу несе загрозу охороні здоров’я.

Найкращим стримуючим фактом боротьби з вейпінгом серед неповнолітніх є застосування жорстких вікових обмежень на продаж, подібних до алкоголю та тютюнових виробів, а також пропаганда в школах негативного впливу нікотину на здоров’я підлітків.

Криміналізація продуктів, доступних для дорослих, призведе до більшої шкоди як серед них, так і серед неповнолітніх, розвиваючи при цьому чорний ринок.

Заборона вей-ароматизаторів зашкодить відповідальним дорослим споживачам, які їх використовують/ щоб позбутись звички палити. Курці електронних сигарет, які не матимуть права придбати вейпінг продукти, почнуть шукати способи використовувати неврегульовані та заборонені товари, що будуть більш небезпечними, ніж існуючі, доступні в магазинах.

На противагу сенсаційним повідомленням у ЗМІ, дорослі, які використовують вейпінг та електронні сигарети як спосіб кинути палити, значно покращують свої шанси на довге, здорове та продуктивне життя.

Інновації в зменшенні шкоди в останні роки призвели до того, що вироби з вейпінгу та електронних сигарет демонструють менше побічних ефектів, ніж традиційні сигарети.

У той же час, підвищене використання цих продуктів підлітками викликає занепокоєння, але вирішення проблеми шляхом заборони цієї продукції для відповідальних дорослих колишніх курців не є панацеєю.

Поради батькам

від психолога та соціального педагога

Що робити, якщо підліток почав курити. Інструкція для батьків

    Як це не прикро, але проблема паління в нашій країні з кожним роком зачіпає все більш і більш молоде населення. Перші сигарети, за статистикою, викурюються хлопчиками у віці до десяти років, а дівчатками у тринадцять. За твердженням наркологів, з п'ятої по рахунку сигарети вже з'являється та сама нікотинова залежність, боротися з якою буде дуже складне. Що робити батькам, якщо дитина почала палити?

Від дитини пахне сигаретами - що робити?

    Не варто відразу хапати дитину за комір і трясти з криками "ще палитимеш, поганець"?. Підійдіть до проблеми серйозно. Проаналізуйте, чому дитина закурила. Що конкретно паління дає дитині. Цілком можливо, що це просто " експеримент", і " захоплення" пройде без вашого ременя, само собою.

Пам'ятайте:

- Курінням підліток може виражати свій протест проти батьківського диктату.

• Дитина вже виросла. У неї є потреба в незалежності, можливості самостійно приймати рішення.

• Подумайте про те, які обмеження ви ставите для дитини (нелюбима справа, друзі та ін.). Розширте права дитини, нагадавши і про обов'язки.

• Не починайте серйозних розмов зі слів «курити - здоров'ю шкодити», «ти ще не доріс» та ін. Цим ви заздалегідь забезпечите собі провал у досягненні результату. Будуйте фразу так, щоб дитина зрозуміла, що його ставлять на один щабель з дорослою людиною.

• Не читайте нотацій, не дорікайте, не кричіть. Дайте дитині шанс прийняти рішення самостійно. Головне - попередьте його про наслідки. Як не дивно, підлітки, яким надають можливість вибору, зазвичай приймають правильні рішення.

• Немає сенсу залякувати підлітка картинками з чорними легенями. Для нього набагато страшніше неповага друзів. А от розповісти про шкоду куріння для голосових зв'язок, шкіри і зубів, навпаки, потрібно. Хоча на деяких, особливо вразливих дітей картинки можуть і подіяти.

Дитина почала курити. Як зазвичай діють батьки?

• Змушують викурити всю пачку сигарет, щоб викликати фізіологічну огиду до нікотину. Варто сказати, що такий спосіб більшу частину підлітків змушує палити ще більше, в помсту батькам.

• Дозволяють курити вдома, щоб дитина не курила з приятелями по підворіттях. Іноді такий спосіб допомагає. Але тут є й зворотна сторона медалі: дитина може вирішити, що визнали його право на куріння, і піти ще далі.

• Сваряться, загрожують покаранням, вимагають зав'язати зі шкідливою звичкою, забороняють спілкуватися з «поганими» хлопцями. Такі заходи, на жаль, рідко бувають ефективними.

Чому підліток починає курити

     Виявивши, що дитина курить, в першу чергу, слід заспокоїтися і поміркувати - як правильно впливати на підлітка, щоб той повністю відмовився від шкідливої звички. Кращий спосіб - поговорити з дитиною доброзичливо, в мирній обстановці, і з'ясувати - чому вона почала курити. Далі слід знайти альтернативу, заміну тієї причини, яка стала поштовхом для першої сигарети. Чому ж підлітки починають курити?

• Тому що палять друзі.

• Тому що палять батьки.

• Просто хотілося спробувати.

• Тому що це «круто».

• Тому що в очах приятелів здаєшся дорослішим.

• Тому що «взяли на слабо» (тиск з боку однолітків).

• Тому що «той герой у фільмі виглядав дуже брутально і авторитетно з сигаретою».

• Улюблені зірки (шоу-бізнесу та ін.) теж курять.

• Барвиста реклама та розіграші призів від виробників сигарет.

• Суперечності в сім'ї, батьківський диктат.

• Замало уваги, емоцій, нудьга.

• Тяга до небезпечного і забороненого.

     На першому ж місці завжди буде стояти приклад батьків, які курять. Немає сенсу переконувати чадо про шкоду куріння, коли стоїш з цигаркою в руці. Дитина, яка з дитинства бачить батьків, які курять, у вісімдесяти відсотках також закурить.

Що робити, якщо дитина почала курити?

    Бездіяльність батьків, звичайно, небезпечно. Але ще небезпечніше жорстке покарання. Воно може послужити не тільки укоріненню звички, а й більш серйозного протесту. Так що ж робити?

• Для початку розібратися в причинах появи такої звички. І далі, усунути ці причини, або запропонувати дитині альтернативу.

• Окреслити свою позицію до куріння і разом з дитиною шукати способи усунення даної звички, не забуваючи про моральну підтримку.

• Не зберігати сигарети (якщо батьки палять) в будинку в легкодоступних місцях і, тим більше, не курити в присутності дітей. А краще взагалі киньте курити самі. Особистий приклад - кращий метод виховання.

• Не вести розмову з дитиною в агресивному ключі - тільки в доброзичливій обстановці.

• Спробувати довести дитині, що і без сигарети можна бути дорослим, модним, що виділяється на тлі інших. Привести приклади (спортсмени, музиканти). Бажано, познайомити дитину з авторитетною  людиною,що не курить, яка «внесе свою лепту» в боротьбу з цією звичкою. Зазвичай, думка авторитетної людини «зі сторони» дає більше результатів, ніж настирливі і нудні вмовляння батьків.

• Звернутися за консультацією до дитячого психолога. Даний спосіб - вельми радикальний, тому що дитина може сприйняти такий метод спочатку «в багнети».

• Донести до підлітка інформацію з достовірних джерел про шкоду куріння (література, відео та ін.), Науково аргументовану й життєво мотивовану.

• Берегти довіру  у відносинах з дитиною. Не карати, не принижувати - бути правильним і дорослим другом.

• Звернути увагу на обстановку в сім'ї. Неблагополуччя в сім'ї часто стає однією з причин. Дитина може відчувати себе непотрібною, кинутою, просто бути незадоволеною тією роллю, що відведена їй в сім'ї. Цілком можливо також, що вона намагається звернути на себе вашу увагу: згадайте, як поводяться малюки, коли їм цієї уваги не вистачає - вони починають бешкетувати.

• Ретельно дивіться за колом спілкування дитини, не вмішуючись в її особистий простір. На короткий поводок посадити підлітка неможливо, але ви можете направити його енергію в правильне русло. Саме наша зайнятість, як правило, стає причиною недогляду. Тримайте руку на пульсі, будьте в курсі подій - де і з ким проводить час дитина. Але тільки в якості друга, не наглядача.

.• Дитина курить, тому що для неї це спосіб організації спілкування? Навчіть її іншим способам, використовуйте свій досвід у житті, зверніться до спеціальних тренінгів, якщо досвіду не вистачає.

• Допоможіть дитині відкрити всередині себе особистісні якості, таланти і достоїнства, які допоможуть йому придбати авторитет у однолітків, завоювати популярність і повагу.

• Поцікавтеся у дитини - чим вона хотіла б  займатися, зверніть увагу на її захоплення. І допоможіть дитині відкрити себе в цій справі, відволікаючи від куріння, проблем становлення та ін.

• Навчайте дитину мати і висловлювати власну думку, не залежати від чужого впливу, відстоювати свої інтереси. Дитина хоче бути «білою вороною»? Дозвольте їй самовиражатися, як вона хоче. Це її право. Тим більше, що це все одно тимчасово.

• Дитина сигаретою знімає напругу? Навчіть її більш безпечним і приємним методам релаксації. Їх - море.

• Головне завдання - підняти дитині самооцінку. Знайти в підлітка те,   за рахунок чого вона  зможе рости у власних очах.

• Курить, щоб привернути увагу дівчат? Покажіть йому інші способи завоювати авторитет.

• Шукайте доводи конкретно для своєї дитини. Безглуздо волати до совісті й розуму підлітка просторовими міркуваннями про гіпотетичну смерть від раку легень і ін. Знайдіть «больові точки» саме у свого чада.

• Спробуйте дозволити дитині курити. Зробіть вигляд, що це її особиста справа, як вона поводиться  зі своїм здоров'ям. Швидше за все, дитина втратить інтерес до плоду, який перестав бути забороненим.

• Формуйте у дитини почуття відповідальності за вчинені дії. Дайте їй більше свободи. Дитина  повинна сама вирішувати, як одягатися, з ким дружити і ін. Тоді їй не доведеться доводити вам свою дорослість курінням.

     Найважливіше у виховному процесі - відкрите спілкування батьків і підлітка. Якщо дитина з дитинства знає, що вона може прийти до батьків і розповісти їм про все, включаючи страхи, надії і переживання, то вона завжди прийде до вас, перш ніж зробити якийсь серйозний крок у житті. І знаючи, що її думка важлива для батьків, вона буде ставитися до своїх рішень  більш  виважено.   Ви зможете спокійно обговорювати всі проблеми, які виникають у житті дитини, ви будете просто знати про ці проблеми, а також  зможете контролювати кожен перший досвід дитини, в чому б то не було.

Як допомогти дитині кинути палити

     Звичайно, універсального рецепту з розкладеними по пунктам діями не існує. Є певні рекомендації, яких медики і психологи радять дотримуватися, але й вони теж діють. Ні тиснути, ні наполягати не рекомендується: тільки м'якість і віра в результат, підтримка і похвала.

Обов'язково підкресліть, що ви пишаєтеся його рішенням позбутися шкідливої звички і будете йому допомагати в цьому.

Щоб допомогти своїй дитині - складіть спільно план, за яким вона буде позбавлятися від звички. Ваші допомога і підтримка будуть потрібні як ніколи. Читайте всіляку літературу на тему «Як кинути курити», шукайте її разом. Нехай дитина відчує вашу турботу - це дасть ще один додатковий стимул до боротьби.

     Наші діти - це дзеркальне відображення нас. І якщо ми самі маємо шкідливі звички, то і дитина теж їх може перейняти. Можливо, настав час позбутися від них разом?

Шкідливі звчки: куріння, алкоголізм, наркоманія

                  

1. Шкідливість куріння. Що таке тютюн? Тютюн — це однорічна рослина з родини пасльонових, висушені листки якої після спеціальної обробки подрібнюють і використовують для куріння. До складу листків тютюну входять такі речовини як нікотин, білки, вуглеводи, органічні кислоти, смоли і ефірні олії. Основна особливість тютюну, завдяки якій він відрізняється від інших рослин родини пасльонових, — вміст нікотину. 

Нікотин — одна з найсильніших рослинних отрут, основна складова частина тютюнового диму. У чистому вигляді це безбарвна оліїста рідина неприємного запаху, гірка на смак. Вона добре розчиняється у воді, спирті, ефірі й легко проникає крізь слизові оболонки порожнини рота, носа, бронхів, шлунку.

Смертельна доза нікотину для людини — 50-70 мг (1 мг на кілограм маси тіла). Відомо, що кількість нікотину, який надходить із тютюнового диму в організм, становить приблизно 1/25 вмісту його в тютюні. Важливе значення має те, як часто роблять затяжки під час куріння. Людина дістає смертельну дозу нікотину. Викурюючи 20-25 сигарет на день.

Отруйність нікотину відчув кожний, хто взяв у рот першу в житті сигарету. Ніхто не може докурити першої сигарети до кінця. Цьому заважають запаморочення й нудота, а часом і неприємні відчуття, такі як інтенсивне слиновиділення, шум у голові, головний біль, серцебиття, загальна слабкість, тремтіння рук, блювання, пронос. Поступово організм пристосовується до нікотину і куріння не викликає таких неприємних відчуттів. Хоча отруєння організму триває, але довго воно ніяк не виявляється.

А почати куріння набагато легше, ніж покинути. Отож, краще не починати.

2. Алкоголь і алкоголізм, їх шкідливий вплив. Якщо в людини знижений самоконтроль та недостатній рівень культури, вживання алкогольних напоїв може стати системним, а доза спожитого алкоголю надмірною. Це зумовлює уявні комплекси негативних наслідків. Найтиповіші серед них – формування алкогольної залежності, а далі патологічних змін в усіх органах тіла людини. Це сприяє розвиткові тяжкого і небезпечного захворювання – хронічного алкоголізму. Ця хвороба руйнує особистість, опускає людину на “дно” і призводить до загибелі. Вирватись з цього виру дуже важко. Значно легше в нього не потрапити. І це залежить від самої людини, від її переконань, світогляду. У травній системі алкоголь швидко всмоктується в кров і розноситься до клітин головного мозку. Це проявляється збудженням, радісним настроєм (ейфорією, балакучістю, тощо). Людина втрачає почуття самоконтролю, сорому, стає брутальною і може здійснити такі вчинки, які, перебуваючи у тверезому стані, ніколи не зробила б. Давно помічено, що люди, які мають згубну звичку до спиртного, частіше за інших хворіють на різні застудні хвороби органів дихання, тому, що алкоголь ослаблює опірність організму. Поширена думка про корисність алкоголю як засобу, який підвищує апетит. Дійсно після вживання спиртних напоїв збільшується виділення шлункового соку, і в більшості випадків покращується апетит.

Проте, це може спостерігатися тільки спочатку, поки організм не перевантажений алкогольною отрутою. Системне вживання алкоголю призводить до того, що шлунковий сік, стимульований алкоголем, він подразнює слизову оболонку шлунка і призводить до гастриту. Водночас з розвитком гастриту, порушується функція підшлункової залози, що призводить до панкреатиту. Зловживання алкоголем призводить до виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, до цирозу печінки та інших захворювань.

Алкоголізм спричиняє розвиток тяжкого і небезпечного захворювання – хронічного алкоголізму. Це, як правило, супроводжується суттєвим фахового і професійного рівня, спотвореним життєвих пріоритетів і орієнтирів, руйнуванням особистості і, врешті – решт, соціальною, духовною і психічною деградацією, яка опускає людину на “дно” суспільства і неминуче призводить до загибелі особи. Близько 5% підлітків які почали вживати алкогольні напої в цьому віці, закінчують життя в наркотичному диспансері, психіатричній лікарні або “на вулиці”. Вирватись з цього виру дуже важко. Значно легше в нього не потрапити. І це залежить від вас, вашої волі, ваших переконань вашого світогляду.

3. Проблема наркоманії. За даними опитувань п’ята частка молодих людей знайомі з дією наркотиків. В місті молоді люди вживають наркотики вдвічі частіше, ніж на селі , при цьому в обох типах поселень зафіксовано збільшення числа молодих людей, що вживають наркотики. Найістотнішими причинами вживання наркотиків є цікавість, бравада, прагнення до незвичайних відчуттів, вплив оточення. При цьому стає очевидним, що цікавість підігрівається більш “досвідченими” товаришами і доповнюється власною самовпевненістю та наївністю початківця. Бажання випробувати незвичайні відчуття, спробувати щось, про що знають інші, підсилюється прагненням бути як усі, не виглядати білою вороною. Сприятливою умовою при цьому є відсутність батьківського контролю за життям і дозвіллям дитини.

                                        ШКОДА КУРІННЯ ДЛЯ ПІДЛІТКІВ

Згідно невтішною статистикою в нашій країні куріння серед підлітків досягло вселенського розмаху: у віці 15-17 років палить кожна четверта дівчинка і кожен другий хлопчик.

                                                         ПРИЧИНИ КУРІННЯ ПІДЛІТКІВ

Проблема куріння серед підлітків поширюється зі швидкістю епідемії, не зустрічаючи перепон з боку держави і суспільства. Куріння, на думку підлітків, це шкідлива звичка, яка не несе сильної загрози.

Підлітки знаходять масу причин, щоб почати курити:

Підліткам в силу своєї незрілості важко оцінити, чим небезпечне куріння. Що живуть сьогоднішнім днем, підлітки насилу уявляють собі, що в якості наслідків куріння через 10-15 років виникають хронічні захворювання і недуги.

                                                  ВПЛИВ КУРІННЯ НА ОРГАНІЗМ ПІДЛІТКА

                                               ПРОФІЛАКТИКА КУРІННЯ У ПІДЛІТКІВ

Шкода куріння для підлітка очевидний, але сумно те, що, навіть знаючи про наслідки, школярі продовжують курити. Щоб ефективно боротися з цією проблемою, потрібно педагогам і батькам об'єднати методи і прийоми, спрямовані на те, як відучити підлітка від куріння.

Ніяка профілактика не матиме результату, якщо батьки і найближчим оточення не будуть демонструвати позитивний приклад.

                        Алкоголь і неповнолітні

Алкоголь і неповнолітні - дві несумісні речі. До 21 року організм людини найбільш вразливий, тому вплив спиртовмісних напоїв найбільш згубний. Звичайно, не можна говорити, що дорослі люди можуть вільно споживати алкоголь, просто вони здатні впоратися з його дією і зупинитися.

Підлітковий, або дитячий, алкоголізм, мабуть, один з найстрашніших видів алкоголізму. Його не можна порівняти з алкоголізмом безпробудного п’яниці, якому вистачає чарки для кількагодинного перебування в стані «невагомості». Проте саме він стає причиною перетворення здорової дитини на дегенерата. Для підліткового організму не існує поняття нешкідливого вживання алкоголю. Алкоголь дуже грубо втручається в процес становлення несформованого підліткового організму та завжди якоюсь мірою деформує особистість. А тому будь-яке вживання спиртного в підлітковому віці – зловживання!

                                   Наслідки впливу алкоголю на організм молодої людини:

- Нервові розлади. Алкоголь на неповнолітню людину впливає страшним чином. Спочатку це відбивається на його нервовій системі. Алкогольне сп'яніння -це притуплення нервових імпульсів і вплив на головний мозок, тобто, серйозне порушення роботи нервової системи. Неповнолітній при постійному прийомі алкоголю стає запальним і неврівноваженим. За статистикою більша частина злочинів скоюється молодими людьми у  стані  алкогольного сп’яніння.

- Руйнування внутрішніх органів.Етиловий спирт для людини є слабкою отрутою, яка  поступово впливає на різні внутрішні органи. Вживання алкоголю дуже швидко викликає в несформованому дитячому організмі серйозні захворювання внутрішніх органів (печінки, серця, нирок та ін.), розвивається алкогольна токсична енцефалопатія, тобто, мозок пошкоджується алкоголем і, як наслідок, спостерігається відставання в психічному розвитку, знижується успішність у школі. Причому, мозок реагує на алкоголь дуже швидко, наслідки відчуваються миттєво.

- Деградація особистості. Неповнолітня людина психологічно тільки починає розвиватися. Його стан постійно змінюється, піддаючись різному впливу з боку оточуючих людей. Алкоголь стає жахливим етапом його розвитку, адже спробувати його вирішуються всі. Немає  людини, яка б жодного разу в житті не пробувала алкоголь. У результаті цього починається деградація молодої людини, як особистості. Він не усвідомлює свого "падіння", зате, починає протистояти суспільству. Під впливом алкоголю неповнолітній здатний зробити будь-який вчинок, піти на що завгодно.

Дорогі діти,  надмірне і регулярне вживання алкоголю може призвести до раннього старіння або інвалідності. Статистично з'ясовано, що люди, які вживають алкоголь, на 15-20 років живуть менше покладеного.

На жаль, сьогодні стало великою рідкістю побачити на вулиці компанію молодих людей, що відпочивають в парку, на лавочках, прогулюються містом та не п’ють пиво чи «слабоалкоголку».

                                              Як захистити неповнолітнього від алкоголю?

Потрібно виховувати своїм прикладом. Природно в сім'ї, де батьки п'ють, поради, і переконання не подіють на сина чи дочку, що, швидше за все, призведе до повторення за батьками.

Але в сім'ях, що не п'ють і не палять, діти будуть прислухатися до порад батьків і отримувати від них знання про алкоголь, а не від друзів на вулиці.

Але вищою метою впливу має бути формування у дитини поняття про цінність здоров'я. Необхідно давати йому правдиву інформацію про наслідки вживання спиртного.

У сукупності всі ці запобіжні заходи зможуть допомогти вашій дитині зробити правильний вибір і тоді в компанії, коли йому запропонують випити він зможе зупинитися, не дивлячись на все бажання випробувати нові відчуття. Він зупиниться, тому що на підсвідомому рівні бере приклад з батьків. Тому що він сам вибрав такий спосіб життя і розуміє, що не варто боятися показати себе не таким як усі, не боятися висловити свою точку зору і втратити через такий вчинок пару друзів.

Ще один спосіб захистити дитину від алкоголю - це знайти йому цікаве хобі, було б не погано, якщо воно виявиться сімейним. Приміром, походи з родиною у вихідні дні або риболовля на озері, заняття в спортивних або художніх секціях.

                                                            ПОРАДИ БАТЬКАМ

 Ви б хотіли, щоб ваша дитина палила? Ні?

Тоді починайте з нею роботу вже зараз

Психологи вважають, що малюк не закурить, якщо...

- ви зважаєте на нього, поважаєте його погляди, не пригнічуєте його.

Підліток починає курити, щоб продемонструвати світу, що він вже виріс: адже суспільство дозволяє курити дорослим, але не дозволяє це робити дітям. Куріння для підлітка - жест: "Я тепер дорослий!" Якщо батьки не пригнічують дитину, що дорослішає, поступово дозволяють йому все більше і більше питань вирішувати самостійно: з ким дружити, яку музику слухати, якій моді слідувати, як стригтися... у нього не буде гострої потреби доводити свою дорослість за допомогою сигарети. Безглузду підліткову манеру одягатися можна і перетерпіти заради того, щоб син не закурив.

- ви використовуєте будь-яку життєву ситуацію, щоб показати своє ставлення до куріння.

Будь-яку історію, побачену по ТБ або почуту по радіо, з якої явно видно, що куріння шкодить, прокоментуйте, розставте акценти. Це тільки здається, що діти не сприймають те, що при них говорять. Насправді все почуте накопичується у них в голові, як розрізнені шматочки мозаїки, а потім з цих шматочків складається єдина картина - точка зору.

- ви допоможете йому стати, хоч в чомусь успішнішим і компетентнішим, ніж однолітки.

Підліткові дуже важливо мати авторитет у оточуючих його друзів. Часто він починає палити, щоб здаватися в очах своєї компанії людиною досвідченою. Але якщо у нього є якесь захоплення, де він кращий за інших - краще за однокласників грає на гітарі, або катається на скейті, або розбирається в комп`ютерах, - авторитет серед друзів йому і так забезпечений. І не потрібна тоді сигарета.

                                                                                  Чий приклад заразний?

Значно більше шансів призвичаїтися до куріння у дітей, батьки яких палять. За розрахунками наркологів, вірогідність того, що підліток закурить вже в 12 років, сягає 80%, якщо в його сім`ї палять троє дорослих, і 40% - якщо палить хоч би одна людина.

Подумайте, може, ви зважитеся кинути палити заради того, щоб син не закурив? Це буде сильний хід, підліток його оцінить.

Не можете кинути? Кайтеся. Поясніть дитині, як безглуздо ви поступили, коли вперше закурили, як слабкі ви тепер перед цією залежністю і як багато вона вам приносить шкоди. І у жодному випадку не вставайте в позу: "Я дорослий - тому мені можна, ти дитина - тобі не можна". Психологи вважають, що так ви тільки підштовхнете підлітка до куріння.

                                                    Які доводи проти куріння значущі і переконливі для підлітків?

Психологи вважають:

Можна сказати дитині, що "розвинений" Захід палить менше "нерозвинених" країн. Палити в цивілізованому суспільстві немодно.

І це насправді так. У США в 1966 році, коли почалася антитютюнова національна кампанія, палило 42,6% населення країни. Зараз палить 16%. У Британії палять 27% чоловіків і 26% жінок. У Швеції - 19% чоловіків і стільки ж жінок. У нас же - 63% чоловіків. По цьому показнику ми в компанії найвідсталіших африканських країн. Але здорова мода дійде і до нас.

У США, у всіх європейських країнах вже давно не дозволяється палити в суспільних місцях і в офісах, там маса кафе і ресторанів для некурців, солідні фірми вважають за краще наймати на роботу людей, необтяжених цією шкідливою звичкою, - вони не хочуть, щоб їх співробітник пропускав по хворобі багато робочих днів, а ті, що палять хворіють частіше, давно доведено. Кар`єрний зліт курцеві в Європі і США теж не загрожує - керівник, що заходжується в застарілому кашлі курця, - це не той образ менеджера, який працював би на прославляння фірми.

Навіюйте дитині: некурці - своєрідна еліта суспільства, люди вищої культури і розвиненішого інтелекту.

Спробуйте разом порахувати, скільки грошей йде на сигарети в рік, і які корисні речі на ці гроші можна було б купити.

Із західних країн до нас прийшов рух, коли підлітки класами підписують зобов`язання не торкатися протягом року тютюну. Називається воно "Класи, вільні від куріння". Серед тих, що стримали слово розігрується грошовий приз, який клас повинен витратити спільно. З психологічної точки зору це дуже дієвий прийом. У компанії однолітків легше утримуватися від куріння, та і нікому спокушати, коли однокласники не палять. Варто протриматися шкільні роки, а там, дивишся, діти порозумнішають, куріння не здаватиметься їм таким бажаним заняттям і вони не почнуть палити зовсім.

Якщо у вас немає можливості залучити в цей рух клас вашої дитини, спробуйте підписати з ним індивідуальний договір: він не палить рік, а ви за це в кінці року подаруєте йому бажану річ, яка коштує не менше, ніж він витратив би за рік на сигарети.

Відрепетируйте відмову

Будь-яка дитина одного разу стикається з тим, що ровесники або хлопці старші за віком пропонують йому закурити. І навіть підбивають: "Боїшся спробувати? Слабак, мамусин синок!" Тому до такої ситуації підлітка краще підготувати попередньо. Промовте алгоритм відмови, щоб дитина не розгубилася, коли у дворі йому запропонують сигарету.

Психологи радять відмову побудувати так: відмова + аргумент + зустрічна пропозиція.

Аргументом може бути слабке здоров`я: "Ні, спасибі. У мене на тютюновий дим алергія. Може, краще покатаємося на велосипедах?"

Або бажання зберегти голову світлою: "Я не буду. У мене завтра контрольна. Ти вже всі уроки зробив?"

Або вже існуючий негативний досвід: "Я пробував, мені не сподобалося. А ти можеш підтягтися на турніку 7 разів?"

Зустрічна пропозиція переводить розмову на іншу тему і виключає насмішки, можливі у разі відмови закурити. Зробивши зустрічну пропозицію, ваша дитина гідно вийде з складної ситуації.

                                                                                                                 Цікаво

Дівчатка і хлопчики, статеве дозрівання яких почалося в 11-12 років, до 16 років в 2 рази обганяють однолітків по числу тих, що палять. Вірогідність того, що вони спробують палити ще до 13 років, підвищена в 6-9 разів. Особливо ризикують дівчатка, у яких гормональна перебудова почалася незабаром після 10 років.

Раннє статеве дозрівання, на думку учених, - такий могутній чинник ризику, що навіть соціальне становище батьків і клімат в сім`ї відходять на другий план. Учені вважають, що вчителям, батькам і психологам потрібно переконувати дітей не починати палити вже з 10-11 років.

                                                                                                        Тільки факти

175 тисяч "тютюнових" поліцейських патрулюють в країнах Євросоюзу території шкіл і підприємств, офіси і ресторани. Курцям - штраф 68 євро.

Єврокомісія дозволила керівникам фірм не брати на роботу кандидатів, що палили. Вони прокурюють в середньому 20 годин робочого часу на місяць.

У американському містечку Калабасас заборонено палити скрізь, навіть на балконі власного будинку. Штраф - 500 доларів. І мешканці не ремствують, вони самі так вирішили.

У Чехії некурящі клієнти страхових компаній одержують знижки при оформленні страховок.

Одна австрійська компанія вирішила доплачувати тим, хто не палить, по 100 євро в місяць.

У Франції теж не можна палити в громадських місцях. Кури на вулиці. Але за кинутий недопалок - штраф 138 євро.

Перегляд відео з обговоренням про шкідливість паління учнями 8 - 9 класів