БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

Що таке коронавірус та коронавірусна інфекція?

Коронавірус – це родина вірусів, що станом на січень 2020 року налічує 39 видів. Коронавірус містить позитивну одноланцюгову РНК, а оболонка вірусу під мікроскопом має вигляд корони – звідси й назва родини. Коронавірус викливає коронавірусну інфекцію.

Коронавірусні інфекції проявляються як звичайна гостра респіраторна інфекція (ГРВІ), так і діареєю (проносом) та утрудненим диханням (дихальна недостатність), що характерні для так званого «близькосхідного респіраторного синдрому (MERS-CoV)», а також можуть бути причиною важкої пневмонії (запаплення легенів) при тяжкому гострому респіраторному синдромі SARS-CoV.  

Як передається коронавірус? 

Відомо, що коронавіруси присутні в ареалі тварин, деякі з них мутували і стали заразними для людини. Відповідно, коронавірусна інфекція є зооантропонозом, тобто можливе зараження від тварини та від людини.

Отже, імовірна передача коронавірусу від тварини до людини та поміж людьми:

Оскільки новий китайський коронавірус ще перебуває у процесі дослідження, ученими достеменно ще не виділено всіх тварин групи ризику. Проте вже зрозуміло, що значно більшу епідеміологічну небезпеку становить поширення вірусу саме від людини до людини – через респіраторний механізм передачі.

Увага, міф про посилки з Китаю!

Злим жартом є історія про китайські посилки АліЕкспресу з коронавірусом (або коронавіруси АліЕкспресу), адже коронавірус є нестійким у зовнішньому середовищі й точно не може бути надісланим у конверті чи посилці, включно через банани!

Для передачі коронавірусної інфекції вірус має бути або в краплинах слини чи виділень із носа хворого, або безпосередньо через споживання погано термічно обробленого м’яса інфікованих коронавірусом тварин чи риби, наприклад, через суші.

Поширення коронавірусу в Китаї та у світі станом на січень 2020 року:

Станом на 28 січня 2020 року зафіксовано понад 4 500 людей, хворих у 12 країнах світу, переважно це жителі Китаю. Практично всі випадки коронавірусної інфекції, які діагностовано в інших людей (не з Китаю), були пов’язані з мандрівкою до Китаю напередодні спалаху хвороби. Тому важливим заходом призупинення розвитку інфекції є робота санітарно-епідеміологічних служб в аеропортах, вокзалах і на кордоні країни, особлива увага до людей із гарячкою та ознаками гострої респіраторної інфекції. У період розвитку спалаху коронавірусної інфекції рекомендовано тимчасово утриматися від поїздок в Китайську народну республіку, особливо у провінцію Хубей, місто Ухань, де існує найбільший ризик зараження.

Ознаки та симптоми коронавірусу 

Коронавірусні інфекції можуть мати клінічні прояви різного перебігу та різного ступеня важкості.

Прояви звичайної гострої респіраторної інфекції (ГРВІ):

Прояви, визначені як Близькосхідний респіраторний синдром (MERS-CoV):

Прояви, визначені як Тяжкий гострий респіраторний синдром (SARS-CoV):

Як уже повідомляє ВООЗ, інкубаційний період, тобто період від зараження китайським коронавірусом до появи перших ознак хвороби, триває від 2 до 10 днів, хворі в інкубаційний період є потенційно заразні. Цей коронавірус найчастіше спричиняє стрімкий розвиток пневмонії (запалення легенів), що має важкий перебіг і може спричинити смерть.

Коли йти (звертатися) до лікаря? 

Правильне лікування коронавірусу

Ліки від коронавірусу є симптоматичними, тобто вони не діють на сам вірус, лише допомагають організмові подолати прояви хвороби, і в такий спосіб організм, його імунна система, може виявитися здатною впоратися з хворобою. Лікують коронавірусну інфекцію, як і решта гострих респіраторних вірусних інфекцій, особливу увагу приділяють запобіганню розвитку гострої вірусної пневмонії.

Міфи та факти про куріння електронних сигарет

У ВООЗ визначилися, чи шкідливі електронні сигарети

У Всесвітній організації охорони здоров’я заявили, що електронні сигарети небезпечні та шкідливі для здоров'я.

У ВООЗ сказали, що немає достатньо доказів того, що ці пристрої варто використовувати людям, які намагаються кинути курити.

Чим шкідливі електронні сигарети?

Вейпінг особливо небезпечний для мозку підлітків, який ще розвивається. Також це може нашкодити малятам в утробі матері, стверджують в організації.

За даними організації, сьогодні існує 15 000 смаків електронних сигарет, зокрема із жувальною гумкою і цукровою ватою, щоб "заманити" молодь.

Вейпінг, зокрема, небезпечний для серця і легень.

Відомо, що дрібні частинки, що містяться в забрудненому повітрі, потрапляють в кровотік і безпосередньо впливають на серце

Електронні сигарети можуть шкодити так само.

Рідина в пристроях може обпекти шкіру і швидко викликати отруєння нікотином при ковтанні або всмоктуванні через шкіру.

Також відомо, що вейпи можуть призвести до серйозних травм в результаті пожеж і вибухів.

А ще заправки до вейпів та електронних сигарет можуть містити грибки та бактерії.

ПОДКАСТ: вейпи, IQOS, кальяни – чи є безпечна альтернатива курінню?

В Україні статистики захворюваннь, які пов’язані з вейпінгом, немає, але в США за 2019 рік було госпіталізовано більш 2400 людей із пошкодженням легень. З них 52 людини померли.

Нікотин та інші хімічні речовини також впливають на тих людей, які не курять електронні сигарети. 

Чи викликають електронні сигарети звикання?

Так, стверджують в організації.

 

 

Чи безпечніші електронні сигарети за звичайні?

Це залежить від декількох факторів, зокерма від кількості нікотину та інших токсинів в нагрітих рідинах. Але у ВООЗ стверджують, що вейпінг у жодному разі не є безпечними.

Тому для того, щоб кинути курити, у ВООЗ рекомендують безпечніші продукти, наприклад, нікотинові пластирі та жувальну гумку.

 

Електронні сигарети – альтернатива чи самообман

Електронні сигарети рекламують як більш безпечну альтернативу звичайним сигаретам.

Електронні сигарети або вейп — це електроприлади, що імітують традиційне куріння тютюну. Вони мають вигляд, схожий з сигаретами, а також дим і запах, змушуючи курця практично не відчувати різницю.

Цей прилад складається з трьох частин: трубки, наповненої нікотиновим розчином, установки для випарювання і акумулятора. За допомогою розпилення вейп перетворює нікотин у пар, який потім вдихається власником пристрою.

 

ЯК ВПЛИВАЮТЬ ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ НА ЗДОРОВ’Я

Дим електронної сигарети може бути канцерогеном і підвищує ризики хвороб серця, раку легень Вчені виявили, що захворювання, які виникають через паління, такі як хронічна обструктивна хвороба легень та астма, пов’язані з особливими бактеріями. Вони прийшли до висновку, що електронні сигарети надають таку ж дію на виникнення цих бактерій, як і традиційні тютюнові сигарети.

З переходом на електронні сигарети важче кинути курити

Існують дослідження, які вказують, що люди, які намагаються відмовитися від куріння за допомогою електронних сигарет, мають менші шанси на успіх, у порівнянні з тими, хто ці пристрої не використовує

Електронні+звичайні сигарети = ще більший ризик для здоров’я

Перехід на електронні сигарети сприяє виникненню нового, так званого дуального (подвійного) стилю куріння, тобто споживання електронних та звичайних сигарет одночасно

Популярність куріння електронних сигарет зростає серед підлітків

          В останні роки набирають популярність електронні сигарети і вейпи. Особливо це модно зараз у молоді, яка намагається позбутися від неприємного запаху від звичайних сигарет. Але навіть медики повністю не знають, яка загроза криється у таких нововведеннях. В Україні майже кожен 5-й підліток (13-15 років) є споживачем електронних сигарет.

Пасивне куріння електронних сигарет також є небезпечним

Використання електронних сигарет некурцями, особливо дітьми та підлітками, може призвести до виникнення нікотинової залежності та підвищує ризик почати курити звичайні сигарети Небезпечним є і пасивне куріння е-сигарет, особливо для вагітних жінок та дітей.

Безпека і суть сумнівів

         Після того, як країни збільшили державний контроль над тютюновими виробами, вейпинг швидко здобув популярність. У цього є кілька причин: рідина для вейпа не містить звичайних шкідливих речовин, таких як смоли або аерозолі, крім того, електронні сигарети вважаються надійним способом “кинути палити”.

Тим не менше властивості і безпека електронних сигарет викликають сумніви. Німецькі вчені провели дослідження електронних сигарет і виявили, що вони містять велику кількість пропіленгліколю, який може дратувати дихальні шляхи і викликати деякі гострі симптоми. Таким чином, вейп надає більш шкідливий вплив на легені, ніж традиційні сигарети. Згодом багато дослідження підтверджували, що куріння електронних сигарет протягом тривалого часу також може викликати залежність від нікотину.

Підвищена шкідливість хвороботворних мікробів легень

        Провідний автор досліджень Дейрдре Гілпін: «Порівняння результатів впливу сигаретного диму і парів електронних сигарет на поведінку і патогенність легеневих бактерій, виявилися схожими. Це доводить, що електронні сигарети надають таку ж дію на основні поширені патогенні бактерії легенів, що і сигарети». У порівнянні з традиційним курінням, користувачі електронних сигарет при кожному вдиху вдихають значно більше диму, що збільшує кількість споживаного нікотину при курінні вейпа.

Не шукайте легких шляхів кинути курити. Найкращий спосіб зробити це – відмовитись від куріння взагалі.

 

Міфи та факти про куріння електронних сигарет

МІФ №1: ВЕЙПІНГ БІЛЬШ ШКІДЛИВИЙ НІЖ КУРІННЯ

              При спалюванні традиційні сигарети утворюють понад 7000 хімічних речовин, 69 з яких мають бути визначені як потенційні канцерогени. Натомість вейпінг-пристрої містять абсолютно інші інгредієнти.

Два основних інгредієнта, що містяться у рідинах з вейпором, — це пропіленгліколь (PG) та рослинний гліцерин (VG). Обидва використовуються для утворення пари та додавання їй аромату. Пізніше до цих компонентів додається третій, яким зазвичай є звичайний харчовий ароматизатор, що входить до складу багатьох кондитерських виробів, олії та інших продуктів. Вони допомагають надати вейп рідині специфічний смак. 

Всі перераховані вище сполуки є поширеними харчовими інгредієнтами, які органи управління вважають здоровими та безпечними, в тому числі Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (США).

Іншим змінним інгредієнтом вейп рідини є нікотин — стимулятор алкалоїд. Хоча не всі рідини містять цю додаткову хімічну речовину, саме вона притягує курців, які хочуть позбутись шкідливої звички. У порівнянні з іншими засобами, які допомагають кинути курити, у тому числі нікотиновими пластирами та власне лікарськими засобами, куріння електронних сигарет було визнано найбільш ефективним.

Найвищий орган охорони здоров’я Великобританії, Public Health England, неодноразово говорив, що вейпінг та електронні сигарети є на 95 відсотків менше шкідливі, ніж куріння.

Такого ж висновку дотримується Міністерства охорони здоров’я Нової Зеландії та Канади, які розпочали громадські ініціативи, що пропонують курцям перейти на вейпи.

МІФ №2: КРИЗА КУРІННЯ СЕРЕД ПІДЛІТКІВ

          За статистикою менше 14% дорослих американців курять, що є найменшим зареєстрованим показником в історії. Аналогічно, кількість курців серед підлітків залишається найнижчою.

Стосовно куріння електронних сигарет, інші цифри Центру з контролю та профілактики захворювань в США (CDC) показують, що 20,8% старшокласників у США вейпили принаймні раз протягом останніх 30 днів. Але майже половина з них використовували канабіс, куплений на чорному ринку, а не нікотин.

Це, безумовно, проблема  яка потребує вирішення, але не криза, як її оцінюють посадові особи органів охорони здоров’я. І враховуючи, що ніяких даних про вейпінг не було зібрано до 2015 року, нова інформація не є переконливим доказом кризи.

Ми не можемо ігнорувати проблему вейпінгу серед підлітків, і будь-яке підвищення його рівня поширеності має викликати занепокоєння. Однак позбавляти мільйони дорослих курців можливості перейти на альтернативну, яка є надійною, теж неправильно. 

МІФ № 3: ВЕЙПІНГ — ПРИЧИНА НЕЩОДАВНО ЗАРЕЄСТРОВАНИХ РЕСПІРАТОРНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

               Вейп девайси та рідини часто пов’язують з  причинами різних захворювань що призводять до госпіталізації. CDC повідомив про майже 380 випадків захворювань легень викликані курінням електронних сигарет. Сенсаційні заголовки та статті переконали лідерів у декількох штатах і навіть президента Дональда Трампа розглянути можливість заборони смакових домішок.

Але ретельний аналіз зареєстрованих випадків показує, що переважна більшість пацієнтів із симптомами використовували незаконні картриджі з вейпом, змішані із сполукою канабісу THC.

У дослідженні New England Journal of Medicine, яке розглядало випадки в Іллінойсі та Вісконсіні, було встановлено, що 84% госпіталізованих пацієнтів повідомляють про використання незаконних картриджів THC до виявлення хвороби.

Жодні хвороби ще не були прив’язані до куплених у магазині вейпових пристроїв або рідин, що містять нікотин.

Нещодавно у штаті Вісконсин, двоє братів були заарештовані у зв’язку з багатомільйонною операцією, в ході якої вони змішували різні хімічні речовини (включаючи вітамін Е) з ТНС у картриджах, призначених для електронних сигарет та потім незаконно продавали. Цю схему визнали причиною поширення захворювання легенів на більшій частині середнього заходу США.

Це свідчить про те, що незаконна вейпінг-продукція, що продається на чорних ринках, а не ліцензована роздрібна торгівля, насправді спричинила найважчі захворювання легень, про які повідомлялося в ЗМІ.

Таким чином, заборона на регульовані пристрої та рідини, будь то ароматизатори чи ні, не вирішить проблему респіраторних захворювань.

МІФ №4: ОБМЕЖЕННЯ ВЕЙПІНГ АРОМАТІВ ЩО ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ НЕПОВНОЛІТНІМИ

У відповідь на повідомлення про хвороби та госпіталізації, які ЗМІ пов’язують з електронними цигарками, політики закликали негайно заборонити ароматизовані вейпінг-продукти. Першим таким штатом став Мічиган.

Основною метою цих запропонованих заборон є захист неповнолітніх, яких нібито вабить безліч ароматів електронних сигарет. Але з огляду на те, що всі неповнолітні, які використовують вейп продукти, беруть їх на чорному ринку, зрозуміло, що найбільш негативний вплив заборони матимуть на відповідальних дорослих людей, які віддають перевагу цим смакам.

Легальний і врегульований ринок — найкращий метод усунення шкідливих продуктів та суб’єктів. Заборона на ароматизатори приведе тих, хто хоче вживати ароматизовані вейпінг продукти на чорний ринок або змусить повернутися до традиційних сигарет. Останні дослідження показали, що якщо електронні сигарети заборонені, їх споживачі швидше повернуться до куріння, що у свою чергу несе загрозу охороні здоров’я.

Найкращим стримуючим фактом боротьби з вейпінгом серед неповнолітніх є застосування жорстких вікових обмежень на продаж, подібних до алкоголю та тютюнових виробів, а також пропаганда в школах негативного впливу нікотину на здоров’я підлітків.

Криміналізація продуктів, доступних для дорослих, призведе до більшої шкоди як серед них, так і серед неповнолітніх, розвиваючи при цьому чорний ринок.

Заборона вей-ароматизаторів зашкодить відповідальним дорослим споживачам, які їх використовують/ щоб позбутись звички палити. Курці електронних сигарет, які не матимуть права придбати вейпінг продукти, почнуть шукати способи використовувати неврегульовані та заборонені товари, що будуть більш небезпечними, ніж існуючі, доступні в магазинах.

На противагу сенсаційним повідомленням у ЗМІ, дорослі, які використовують вейпінг та електронні сигарети як спосіб кинути палити, значно покращують свої шанси на довге, здорове та продуктивне життя.

Інновації в зменшенні шкоди в останні роки призвели до того, що вироби з вейпінгу та електронних сигарет демонструють менше побічних ефектів, ніж традиційні сигарети.

У той же час, підвищене використання цих продуктів підлітками викликає занепокоєння, але вирішення проблеми шляхом заборони цієї продукції для відповідальних дорослих колишніх курців не є панацеєю.

 

Профілактика коронавірусу. Як захистити себе від хвороби

Існуючі вакцини не є ефективні для профілактики нового виду коронавірусу. Вчені тільки-но розпочали роботу в цьому напрямку.

Проте захистити себе від хвороби, спричиненої коронавірусом, можна, дотримуючись таких рекомендацій:

Зрештою, рекомендовані профілактичні заходи є схожими для попередження гострої респіраторної вірусної інфекції будь-якого походження.