РЕЖИМ та ПРАВИЛА  роботи закладу освіти під час дистанційного навчання

Загальні правила для учнів:

1. Заздалегідь домовитися про включення або вимкнення відеокамери.

Майже всі уроки проходять із включеною камерою як з усіма учнями, так

із окремим учнем. Тому він повинен займати зручне місце для уроку

(письмовий стіл).

2. Мати охайний вигляд у камері

Перед початком заняття, протріть камеру, налаштуйте ракурс. Одягніть

простий однотонний одяг (не сидіть у домашньому одязі або у пижамі!).

Поважайте своїх вчителів.

3. Правильно оформлений нікнейм (ім’я учня)

Це дуже важливе питання. Запишіть своє власне ім’я та прізвище, оберіть

реальне фото для заставки, так коли камера буде вимкнена, вчитель легко

ідентифікує учня.

4. Не займатися посторонніми речами, чому саме:

- Вашу не зацікавленість одразу помітить вчитель;

- Ви можете винятково не виключити звук або відео і всі одразу

побачать або почують те, що непотрібно;

- це зневага до вчителя.

5. Як відповісти на запитання (як “підняти” руку)

Задля того щоб урок пройшов з користю для кожного учасника процесу,

потрібна коректна поведінка: не перебивати один одного, дотримуватися

заданої поведінки: питання-відповідь - все як на уроці в класі. Для цього

учню потрібно лише “підняти” руку у відеоуроці, або перейти в програмі у

розділ “Учасники” та натиснути на кнопку “підняти руку”.

6. Не залишати камеру порожньою

Якщо ви відлучаєтес “у справах” чи хтось з родичів вас терміново

покликав в іншу кімнату — вимкніть відео, швидко розв’яжіть усі питання

та повертаємося. Тільки тоді вмикаємо знову.

Не забудьте попрощатися та подякувати вчителя за проведений урок!

 Алгоритм  щодо підготовки учасників освітнього процесу на випадок повітряної тривоги під час занять у закладі освіти:

1.     Учасники освітнього процесу ознайомлені з місцем розташування захисних споруд та правилами поведінки під час евакуації й в укритті. 

2.     Учасники освітнього процесу заздалегідь виконують заходи з Плану реагування на надзвичайні ситуації або Інструкції закладу освіти, які передбачені на випадок отримання сигналу повітряної тривоги. 

3.     Заклад освіти заздалегідь розміщує всі покажчики напрямку руху для швидкого та безпечного проведення евакуаційних заходів учасників освітнього процесу. 

4.     Керівник  закладу освіти визначає відповідальну особу з-поміж працівників закладу освіти, яка супроводжуватиме учасників освітнього процесу під час евакуації та укриття в захисній споруді. 

5.     Керівник  закладу заздалегідь встановлює відповідальних осіб, які після евакуації перевіряють заклад на наявність присутніх учнів за межами захисної споруди.

6.     Керівник закладу видає наказ щодо роботи закладу освіти та працівників під час повітряної тривоги. Видавати та ознайомлювати з документом необхідно завчасно.

           7. Що робити учасникам освітнього процесу, якщо не встигли добігти до укриття під час обстрілу: поради ДСНС

Якщо не було часу добігти до укриття, ДСНС радить:

-         негайно перейти в приміщення без вікон або скористатися правилом двох стін (перша стіна бере на себе силу вибуху, друга – руйнування);

-         якщо виникла пожежа чи пошкодження будинку – зателефонувати 101, вказавши точну адресу, поверх та покинути небезпечне місце;

-         якщо в будинку стався вибух – слід якнайшвидше самостійно залишити будівлю та залишити двері відчиненими, щоб рятувальники не зрізали їх.

 

Алгоритм   щодо дій вчителя у разі повітряної тривоги під час занять у закладі освіти:

1.  Відповідальна особа у разі надходження сигналу вмикає наявну систему оповіщення закладу. 

2.     Вчитель миттєво сповіщає учнів (словесно) про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації та припинення заняття. 

3.  Відповідальна особа разом із вчителями має скоординувати хід евакуації учнів від класу до захисної споруди (укриття). 

4.  Класи, в яких викладають вчителі, мають бути організовані для негайного пересування двома колонами в приміщенні класу та швидкого залишення кабінету. За можливості учні самоорганізовуються для залишення кабінету та руху до захисної споруди. При обмеженому просторі для пересування учні залишають приміщення групами. 

5.  Відповідальні за евакуацію особи повинні знаходитись у заздалегідь визначених місцях та допомогти в організації та регулюванні швидкого руху до захисної споруди. Молодшим класам (1 або 2 класи) необхідно надати помічників.

6.  Сестра медична повинна знаходитись у відведеному для неї місці для швидкого надання медичної допомоги. 

7.  Відповідальні за евакуацію особи повинні знаходитися біля виходу із захисної споруди для здійснення контролю за порядком укриття учасників освітнього процесу та швидкого реагування у разі, якщо виявиться, що хтось відсутній. 

8.  Учні або цілі класи, які знаходяться на подвір’ї закладу, під час сигналу тривоги повинні рухатися під наглядом вчителя або самостійно до захисної споруди. 

9.  У середині захисної споруди відповідальні особи повинні забезпечити, щоб учні швидко та обережно зайняли свої місця. Після того як усі учні займуть свої місця відповідальний за клас повинен перевірити наявність усіх учнів. 

10.              Під час перебування в захисній споруді вчителі та відповідальні особи повинні провести заходи, щоб заспокоїти дітей та всіх, хто знаходиться в ній.

         11.Якщо батьки хочуть забрати під час тривоги дитину з укриття – педагогічний працівник не має права передавати їм дитину.  

         12. Якщо тривога застала педагогічного працівника перед початком робочого дня , то якщо працівник має змогу швидко за 5-7 хвилин дістатися до закладу освіти  і в закладі освіти є укриття, то працівник переміщується до укриття закладу освіти, враховуючи розташування закладу освіти,  до укриття необхідно переміститися за 2-3 хвилини. Якщо у закладі освіти немає укриття, то працівник закладу має переміститися до найближчого до нього укриття за місцем його перебування.

  

 Алгоритм дії дітей  до та під час повітряної тривоги

 

1. Батьки не можуть забрати дитину з укриття під час повітряної тривоги, а педагог, відповідно, не має права відпустити дитину з укриття навіть на прохання батьків. До завершення повітряної тривоги дитина повинна залишатися в укритті. Адже так батьки наражають на небезпеку і себе, й дитину.

 2. Пунктами 15-16  Порядку заповнення та перебування в спорудах фонду захисних споруд цивільного захисту (Витяг із Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджений наказом МВС від 09.07.2018 № 579) визначено, що вихід із захисної споруди здійснюється тільки якщо надійшла інформація про відсутність небезпеки (після уточнення ситуації в районі споруди), а також у випадках вимушеної евакуації. 

3. Вимушена евакуація зі споруди фонду захисних споруд проводиться, якщо: 

·         відбулося пошкодження споруди, що виключає подальше перебування в ній осіб, які укриваються; 

·         відбулося затоплення споруди;

·         сталася пожежа у споруді та утворилися в ній небезпечні концентрації шкідливих газів; 

·         було досягнено граничних параметрів внутрішнього повітряного середовища, наприклад, в укритті суттєво знизився рівень кисню або у повітря є якісь небезпечні речовини.

 4. Що робити учасникам освітнього процесу, якщо не встигли добігти до укриття під час обстрілу: поради ДСНС

Якщо не було часу добігти до укриття, ДСНС радить:

·         негайно перейти в приміщення без вікон або скористатися правилом двох стін (перша стіна бере на себе силу вибуху, друга – руйнування);

·         якщо виникла пожежа чи пошкодження будинку – зателефонувати 101, вказавши точну адресу, поверх та покинути небезпечне місце;

·         якщо в будинку стався вибух – слід якнайшвидше самостійно залишити будівлю та залишити двері відчиненими, щоб рятувальники не зрізали їх.

Алгоритм дії батьків до та під час повітряної тривоги

1. Долучитися до каналу комунікації закладу освіти між адміністрацією закладу та учасниками освітнього процесу, щоб володіти оперативною та необхідною інформацією у разі повітряної тривоги;

2. Надати керівництву закладу свої контакти, контакти тих, хто може забирати дитину зі школи, деталі стану здоров’я дитини, зокрема про особливі потреби дитини. Також поінформуйте дитину, щоб вона знала свій резус-фактор та групу крові, свої хронічні хвороби, а також ваші контакти.

3. Рекомендації для батьків:

·          оберіть із дитиною безпечний шлях до школи та у зворотному напрямку (тобто складіть своєрідний маршрут руху), далі оберіть укриття, які дитина зможе використовувати дорогою в разі сигналу повітряної тривоги;

·         поясніть дитині, щоб вона рухалася тільки за складеним маршрутом, не зупинялася і нікуди не звертала;

·         наголосіть дитині, що якщо немає можливості швидко дійти до школи або дому під час сигналу повітряної тривоги, щоб дитина прямувала до визначеного вами укриття і перебувала всередині укриття, а не біля його входу;

·         навчіть дитину не торкатися оголених електричних дротів, невідомих предметів, проговоріть правила мінної безпеки.

·         повідомте класного керівника про місцеперебування дитини або попросіть дитину це зробити.

   4. Правильне рішення під час повітряної тривоги – батькам залишатися там, де вони є, і шукати найближче безпечне укриття для себе, а дитині – перебувати в укритті закладу освіти або закріпленому за закладом освіти укритті. Нагадайте дитині, що під час повітряної тривоги треба слухати вчителя і не слід покидати заклад освіти, щоб бігти додому або на вулицю.

 

  

Чим небезпечне багаточасове сидіння перед екраном

    Під час роботи з комп'ютером чи смартфоном виникає навантаження на очі, значно більше, ніж при читанні паперової книги чи навіть перегляду телебачення. Це пов'язано з тим, що при навчанні та роботі перед екраном доводиться з близької відстані зосереджено читати дрібний текст, розглядати малюнки, цифри та динамічні зображення.

Під час тривалого перебування перед екраном з'являється так званий комп'ютерний синдром. Він проявляється у спазмі акомодації, а також у пересушені рогівки ока через зменшення частоти моргання, що пов'язано з надмірною зосередженістю. Все це призводить до перенапруження зорових м'язів та як наслідок викликає швидке стомлення очей, їхньої печії та погіршенню зору.

Як запобігати зниженню гостроти зору

У цих умовах особливо актуальні питання: що необхідно робити, щоб зберегти зір, та як поєднати дистанційне навчання зі здоровим способом життя.

Правильно організуйте робоче місце

Під час дистанційного навчання приміщення має бути добре освітленим та систематично провітрюватись. При роботі с комп'ютером його монітор має бути на рівні очей та знаходитись на відстані 45-60 см.

Якщо освітленість недостатня, обов'язково використовуйте настільну лампу потужністю 60 Вт. Для правші вона має розміщуватись зліва, для шульги  – справа. Зверніть увагу на те, що лампа має освітлювати лише книги й зошити, а не екран. В інакшому випадку на екрані з'являться відблиски, які змусять очі ще більш напружуватись.

Зменште яскравість дисплею

Один із методів, який убереже ваш зір при дистанційці, – увімкнення «теплого» режиму на пристрої. Цю опцію можна знайти в налаштуваннях дисплею. Увімкнення функції «нічний режим» або зменшення яскравості екрану дозволить зменшити навантаження на зір.

Слідкуйте за дотриманням перерв у роботі

Під час дистанційного навчання головне навантаження припадає на очі, тому необхідно з уважністю ставитись до перерв та відпочинку від екрана. Окулісти рекомендують кожні дві години робити перерву на 15-20 хвилин.

Окрім того, варто дотримуватися правила 20-20-20. Його сенс полгає у наступному: кожні двадцять хвилин необхідно робити паузу на 20 секунд та дивитись на об'єкти, що знаходяться на відстані понад 20 футів (приблизно 6 метрів). Це дозволяє тренувати м'язи та зберігати гостроту зору попри підвищене навантаження.

У процесі  сконцентрованої роботи доволі важко самостійно слідкувати за часом, тому радимо встановити на ноутбук чи смартфон спеціальний таймер. Рекомендуємо програму Stretchly. У залежності від налаштувань вона автоматично сигналізує про вчасність коротких та довгих перерв для відпочинку очей.

Робіть гімнастику для очей

Виконання цих простих вправ допоможе зняти напруження та зберегти здоров'я очей. Їх можна робити наприкінці занять або під час перерв:

«Малюнок уявної фігури» – по черзі повторіть очима відповідно до напрямку стрілок обриси геометричних фігур.

«Метелик» – легкими, однак частими руками покліпайте очима не менше 20 секунд.

«Годинник»  –  поперемінно дивіться очима спочатку вправо, потім вліво. Повторіть вправу не менше 20 разів, уважно слідкуючи за тим, щоб положення голови залишалося рівним.

«Жмурки» – міцно замружте очі на 5 секунд, потім розслабтеся.

Якнайкраще приділяти виконанню цих вправ кілька хвилин не менше 2-3 разів на день.

Гуляйте на свіжому повітрі та грайте в активні ігри

Нинішні школярі, особливо учні міських шкіл, мало часу проводять на свіжому повітрі, а дорослі тим паче!  Онлайн-ігри та спілкування у соцмережах витіснили активні розваги на подвір'ї. Між тим під час прогулянок відбувається постійна зміна фокусування зору на об'єктах, що розташовані на різній відстані. Це є відмінним тренуванням для зорових м'язів.