Національно-патріотичне виховання

ДОСВІД РОБОТИ

З НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ

Патріотизм – це, образно кажучи, сплав почуття й думки, осягнення святині - Батьківщини – не тільки розумом, а й передусім серцем…Патріотизм починається з любові до людини. Патріотизм починається з колиски.

                             Василь Сухомлинський

Одним із пріоритетних завдань  виховання учнів Ліплявського навчально-виховного комплексу є формування національної свідомості школярів з осмисленою патріотичною позицією. Робота педагогічного колективу, учнівського самоврядування щоденно спрямована на те, щоб у навчальному закладі панував національний дух, щоб кожен учень відчував себе причетним до долі України. У нинішніх умовах питання патріотичного виховання підростаючого покоління набуває особливої ваги. Міністерство освіти і науки України затвердило Концепцію національно-патріотичного виховання дітей і молоді, розробило методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання y загальноосвітніх навчальних закладах, якими  ми керуємося у своїй роботі.

Патріотичне виховання  конкретизується через систему таких виховних завдань:

Національно-патріотичне  виховання в Ліплявському навчально-виховному комплексі починають з дитячого садка „Веселка”.

Патріотичне почуття за своєю природою – інтегральне, оскільки об’єднує в одне ціле всі сторони розвитку особистості: моральну, трудову, розумову, естетичну, фізичну. Воно формується поступово під впливом навколишнього середовища та інших виховних чинників. Бути патріотом – означає любити материнську мову, свій дім, батьків і усіх людей, природу рідного краю, звичаї, шанувати традиції народу, людську працю, прагнути не лише зберігати духовні скарби народу, а й примножувати їх. Саме ці проблеми і є визначальними у вихованні дітей дошкільного віку.

На годинах спілкування дошкільнята усві­домлюють такі поняття, як «Батьків­щина», «подвиг», «патріот», вчаться шанувати землю батьків. Заняття з елементами народознавства сприяють вихованню у дітей духовності на національному ґрунті, доброзичливості, чесності, взаємоповаги, поваги до культури інших народів, вшанування їх традицій, оберегів. Слід зауважити, що проведення таких занять вимагає серйозної підготовки вихователів. Відхилення від змісту тлумачення основних подій, традицій, що їх використовують на занятті або святі не припустимо. Всі вихователі нашого закладу виявляють високий рівень професійної майстерності, вміння ефективно організовувати дитячий колектив, підбирати, опрацьовувати та вдало використовувати під час занять матеріал, що в результаті і забезпечує високу результативність проведених занять.

Розмірковуючи над тим, як ефективно ознайомлювати дітей та їхніх батьків з національною культурою, як домогтися формування національної свідомості у дітей, як пробудити до життя національні традиції, національний дух нашого народу ми  створили національні куточки у групах. Національний куточок  у підготовчій групі – один з основних компонентів життєвого простору, що сприяє формуванню національної свідомості у дітей дошкільного навчального закладу.

Вчителі початкових класів у виховній роботі роблять акцент на засвоєння учнями народних традицій, сутності українських обрядів, народних свят, легенд, переказів, звичаїв. Щопонеділка в навчально-виховному комплексі проводяться лінійки, які розпочинаються колективним виконанням Державного Гімну України. В основу системного підходу до здійснення національно-патріотичного виховання в школі покладено врахування вікових особливостей дітей, тому це є важливим критерієм у підборі матеріалів до тематичних лінійок. Зокрема, у 2015 – 2016 н.р. у початковій ланці були проведені такі тематичні лінійки: „Мій рідний край – моя земля”, «Моя країна – Україна!», «Найдорожче і найбільше багатство  у кожного народу – мова», «Як пахне хліб,  як тепло пахне хліб!» (голодомор 32-33 рр.), «Звичаї та традиції  українського народу», «Соборна єдина моя Україна !», „Національна символіка України”, «Держава починається з кожного», "Розкажи мені про ту зиму...", «Ми – діти твої Україно!". Молодших школярів знайомимо з  видатними постатями України, успішними людьми, патріотично спрямованими,  що уміють переборювати життєві труднощі і йдуть до власної мети, вони стають зразком для  вироблення в учнів власних життєвих стратегій.

          Для учнів молодшого шкільного віку про водиться цикл виховних моментів: «Я — маленький громадянин», «Мій рідний край – моя земля», „Революція на граніті”, «Державні символи України», „День Соборності України”, "Крути-наша історія, наша слава", „Мій край – моя історія жива!”. 

У середній і старшій ланках школи традиційними є тематичні лінійки: до Дня МИРУ, „Козацька Покрова”, до Дня української писемності та мови, до Дня Збройних Сил України,  до Дня Гідності та Свободи, до  Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

Ці заходи допомагають сформувати у дітей і молоді ідеал людини – патріота, гуманної, порядної, всебічно розвиненої особистості, психологічно підготувати учнів до активної діяльності в колективі, в школі, а в подальшому – в державі.

За допомогою селекторного зв’язку представники учнівського самоврядування щосереди проводять радіохвилини. Теми та матеріали обираються школярами самостійно. Шляхом такої роботи в учнів формується почуття відповідальності, відчуття прямого впливу на виховну роботу.

  Шляхами реалізації національно-патріотичного виховання у позакласній роботі є насамперед загальношкільні акції, які проходять під гаслом „В єдності ми сила”.  Зокрема, трудова акція «Турбота молоді тобі, Україно!», акції: „Мир моїй країні”, „Квітуча Україна”, „Допоможемо пораненим бійцям”,  „Лист солдату”, „Збирай кришки на протези для воїнів”; акція-ярмарка „Ми не байдужі”.

  Звичайно, важливу роль у вихованні дітей має сім’я, тому у Ліплявському навчально-виховному комплексі започатковані Дні Добрих справ. Батьки, бабуся, дідусі допомагають школярам у виготовленні оберегів для бійців, у проведенні благодійних ярмарок. 

 З метою єднання мешканців села та формування в них активної патріотичної позиції учнівське самоврядування підготувало акцію „Голуби єднання” .Діти роздавали  жителям села Ліпляве власноруч виготовлені голуби, на яких були визначення про мир та дитячі мрії.    

 З нетерпінням чекають учні День Покрови Матері Божої або День українського козацтва, а з 2014 року  – згідно Указу Президента України Петра Порошенка –  ще і День захисника України. Як правило, проводимо спортивно-розважальну програму «Ми – козачата!» для учнів 1 – 4 класів та «Козацькому роду нема переводу!» виховний захід у вигляді змагань для учнів 5 – 8, 9 – 11 класів. Такі заходи збагачують  дітей духовно, надихають патріотизмом та розвивають фізично. Цього дня згадуємо козацьких ватажків, які залишили слід в історії нашої країни.

З нагоди святкування Дня Захисника України  учні та педагогічний колектив школи готують святковий концерт  «Свято мужності й відваги». В програмі звучать пісні та вірші на патріотичну тематику. Учасники святкової програми щиро вітають  всіх захисників, дякують бійцям за їхню мужність та відвагу.

Зимовий цикл свят розпочинається Андріївськими вечорницями. Учні відроджують українські обряди ворожінь та гадань, майстерно відтворюють побут української домівки.

  

З метою  пробудження в учнів почуття гідності, патріотизму і любові до України, розвитку  творчого підходу  до обраної пісні, якісного та образного  виконання музичного твору,  почуття  єдності  та дружніх стосунків між однокласниками та виховання  любові,  поваги, шани  до української пісні  у Ліплявському  навчально-виховному комплексі проводиться конкурс патріотичної пісні «У ПІСНІ НАШІЙ – НАША СИЛА».

До визначних подій в житті країни в школі проходять уроки мужності, години пам'яті, виховні години, заходи-реквієм.

 З метою розкриття суті трагедії в Бабиному Яру, її впливу на долю людства, на історичну пам'ять сучасників, з викривальною метою людиноненависницької політики нацизму, заради  формування в учнів усвідомлення того, що мир, життя і злагода людей  -  найвищі цінності на землі та вихованням учнів у дусі патріотизму, національної свідомості та  гідності в навчально-виховному комплексі проводиться захід „Трагедія Бабиного Яру - в серці українського народу”.

З метою вшанування пам’яті жертв голодомору 1932-33 рр. в кінці  листопада проводиться захід-реквієм «Біль душі людської». Цього дня лунають проникливі слова, відеокадри та презентаційні матеріали свідчать про жорстокі сторінки історії, про біль українського народу, про ті жахи, які пережили наші бабусі і дідусі, відстоюючи своє право на життя.  Учні навчально-виховного комплексу беруть участь у акції  «Запали свічку».  Цей вогник символізує нашу скорботу і пам’ять про мільйони загублених життів наших співвітчизників, нашу віру у майбутнє.

 У приміщенні шкільної бібліотеки традиційно оформлюється  виставка фотоматеріалів та літератури  «З присвятою замордованим голодомором».

 Революція Гідності не лишила байдужим жодного свідомого українця. Уся країна згадує про ті натхненні і трагічні дні, волонтерів, Небесну Сотню, «легітимну» владу і, звісно, про справжніх живих героїв, що, долаючи біль і страх, боролися, загоювали рани і знову поверталися до палаючих барикад, демонструючи, що душа великого українського народу нескорена і непереможна. У листопаді в навчально-виховному комплексі проводиться виховний захід «Революція гідності». Зі сцени звучать патріотичні слова про Україну, народ, козацтво, УПА, майдан, «Небесну сотню».  Демонструються документальні та художні матеріали. Учні вигукують патріотичні гасла.

У січні в Ліплявському навчально-виховному комплексі проходить захід виховного та просвітницького характеру «Крути: трагедія, подвиг, пам′ять». Учні вшановують пам’ять молодих борців за волю, полеглих під залізничною станцією Крути. Такі тематичні заходи прищеплюють любов і повагу до історичних надбань українського народу, цікавість до минулого; виховують почуття національної гідності,  гордості за свою Батьківщину та народ, повагу до історії власного народу. Адже наші воїни на Сході сьогодні де-факто завершують ту справу, яку розпочали їхні ровесники майже 100 років тому.

У школі щорічно проводиться лінійка, присвячена Дню Соборності. Цей захід спрямований на те, щоб переконуватися, що в якому б куточку країни ми не мешкали, якою б мовою не спілкувалися, наші серця об’єднані любов`ю до України.

З метою гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції Гідності (листопад 2013 – лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України в кінці лютого у Ліплявському навчально-виховному комплексі проходить захід «Героям слава!!!», який розпочинається виконанням Державного Гімну України. Учні співпереживають події на Майдані 2014 року, усвідомлюють подвиг загиблих та  їх внесок у захист демократичних цінностей та свобод в Україні.

Шануючи давні звичаї свого народу, гостей школи зустрічаємо з хлібом-сіллю.   19 вересня 2014  року до учнів та вчителів навчально–виховного закладу завітав заслужений діяч мистецтв України Горбатюк Володимир Григорович, відомий кобзар познайомив присутніх з історичними думами, з творами Т.Г.Шевченка, покладеними на музику та сучасними творами, що виховують патріотизм  підростаючого покоління.Великою популярністю користуються в школі заходи, коли потрібно приходити у вишиванці. Вишиванка – це код української нації. Так вважає більшість наших громадян. Ще донедавна  вишиванки можна було побачити хіба на артистах, а сьогодні -  це трендовий одяг для будь-якого віку.

 Ліплявський навчально-виховний комплекс постійно співпрацює з працівниками Шевченківського національного заповідника. З метою розширення уявлення учнів про українські народні традиції, обряди, спосіб життя, духовне багатство української молоді в минулому та ознайомлення із декоративно-ужитковим мистецтвом на прикладі національного костюма; художніми особливостями народного одягу, його обереговим значенням, важливим  елементом матеріальної та художньої культури; розвитку бажання вивчати історичне минуле свого народу, його культуру, працю, звичаї був проведений виховний захід "Регіональне та етнографічне розмаїття українського національного одягу".

Постійно проводимо конкурси, виставки-огляди малюнків та плакатів. У своїх роботах учні яскраво виражають свої бажання, змальовують своє бачення тої чи іншої ситуації.


У дні вшанування пам’яті відомих українських поетів і письменників проводяться літературні читання, конкурси на краще декламування поетичного твору, влаштовуються театральні інсценування.

    

Кожного літа при школі працюють відпочинкові табори „Мрія” та „Ровесник”. У них проводиться робота по відновленню національних цінностей українського народу. Діти грають у традиційні народні ігри, якими протягом віків захоплювались на Україні. Для забезпечення змістовного дозвілля вихованців, активного та доступного відпочинку, патріотичного виховання, поваги до народних традицій та національних цінностей українського народу керівники таборів організовують екскурсії до музеїв, меморіалів, Чернечої гори.

Національно-патріотичне виховання наскрізно пронизує весь навчально-виховний процес в Ліплявському навчально-виховному комплексі, органічно поєднує національне, громадянське, моральне, родинно-сімейне, естетичне, правове, екологічне, фізичне, трудове виховання, базується на національній історії, знанні та відстоюванні своїх прав, виконанні конституційних і громадянських обов’язків, відповідальності за власне майбутнє, добробут та долю країни.

Для цього створена цілеспрямована, організована взаємодія дітей з батьками, педагогами, дитячими колективами, громадськими об’єднаннями, закладами культури, територіальною громадою. Те, що закладено учням у процесі навчання і виховання у школі, обов’язково виявиться у майбутньому. Це й спонукало  описати   наш досвід роботи з дітьми.