Цивільний захист

Затверджено рішенням

регіональної комісії з питань

ТЕБ та НС

від 30.08.2022 № 19

Памʼятка

„Що робити у випадку радіаційної аварії?“

Основне – потрібно залишатись в приміщенні або терміново у нього зайти, якщо ви знаходитесь на вулиці. Це першочергова дія, яку необхідно обов’язково виконати.

1. Перебувайте в укритті. Це може бути підвал або середина будівлі. Радіоактивний матеріал

осідає на зовнішній стороні будівель, тому необхідно триматися якомога далі від стін і даху будівлі. Домашніх тварин варто тримати поруч, не дозволяйте їм гуляти на вулиці.

Якщо можливо, залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, зачиняйте вікна та двері, ущільніть отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо) та вимкніть системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі) у вашому будинку.

Залишайтеся в укритті допоки не буде інших вказівок від органів влади!

2. Слідкуйте за офіційними джерелами інформації. Користуйтесь повідомленнями від рятувальників (ДСНС), поліції,місцевої влади. Увімкніть телебачення, радіо, слідкуйте за офіційними каналами місцевої влади, по можливості, підпишіться на такі канали в

Facebook або Telegram. Вказівки місцевої влади, надзвичайників необхідно неухильно виконувати.

3. Знезаразьте себе. Зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного

матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил.

Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте

його далі від людей і домашніх тварин.

4. Помийтесь, якщо є така можливість прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний

матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха. 

5. Одягніть чистий одяг.

6. Допоможіть вашим рідним і близьким виконати вище перераховані дії. За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі. 

Безпека води та харчових продуктів

     Допоки рятувальники чи влада не повідомили про безпеку водопровідної води слід вживати фасовану питну воду. Пакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин. Тож створіть запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.

     Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття тіла, а також побутових потреб.

    Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.

     Як і вода, харчові продукти є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери. 

    Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Теж саме зробіть із кухонним приладдям перед використанням. Використану тканину чи рушник запакуйте у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.

 Йодна профілактика у разі радіаційної аварії 

    У разі радіаційної аварії на АЕС окремі категорії населення після офіційного оповіщення від органів влади можуть отримати вказівку прийняти калію йодид для захисту щитоподібної залози.

     Не приймайте калію йодид якщо для цього не було відповідного оповіщення та або вказівки від органів місцевої влади! 

Коли оптимально приймати препарат?

 - За 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари; 

- Одночасно з надходженням хмари та через 6 годин після. 

Приймати препарат через 24 години після надходження хмари - не рекомендовано! 

Кому і в яких дозах потрібно приймати йодид калію?

 Йодид калію приймають лише одноразово: 

 - діти до 1 місяця -16 мг,

 - діти від 1 місяця до 3 років – 32 – мг, 

 - діти від 3 до 12 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми – 125мг.             Людям старшим за 40 років калій йод не призначають. 

    Використання спиртового розчину йоду чи розчину Люголя є неефективним та шкідливим!

     Багаторазовий прийом калію йодиду може призвести до передозування йодом та побічних наслідків для здоров’я. 

    Пам’ятайте! Калій йод захищає лише щитоподібну залозу від радіоактивного йоду та не захищає інші частини тіла від дій іонізуючого випромінювання. Тому виконання інших запобіжних заходів є обов’язковим!

Якщо почули сигнал «Повітряна тривога» (сирени, церковні дзвони  чи сигнал застосунку) необхідно:

За можливості попередити сусідів і одиноких людей, що мешкають поруч.

Швидко одягнути себе та дітей, перевірити наявність пришитих з внутрішньої сторони одягу у дітей нашивок, на яких зазначено: прізвище, ім’я, по батькові, адреса, вік, номери телефонів батьків.

Закрити вікна, вимкнути усі електричні прилади, перекрити газ, загасити печі, вимкнути світло.

Взяти «тривожну валізу» (індивідуальні засоби захисту, продукти і воду, особисті документи, кишеньковий ліхтар) та найкоротшим шляхом прямувати до найближчої захисної споруди чи укриття.

У разі відсутності поблизу вашого будинку захисної споруди використовуйте для укриття підвальне приміщення під будинком.

Якщо Ви почули сигнал та у вас немає можливості швидко перейти в укриття, перейдіть до більш безпечного місця в будинку (квартирі): подалі від вікон, у коридор — під несучі стіни, або ванну (але закрийте рушником дзеркало).

Ні в якому разі не можна після сигналу «Повітряна тривога» залишатися в будинках, особливо на верхніх поверхах. Після завершення небезпеки (відміни повітряної тривоги), можна виходити з укриття та повертатися до звичних справ.

Не підходять для укриття:

Під’їзди будь-яких будівель, навіть невеликі прибудовані споруди.

Різна техніка (не можна ховатися, скажімо, під вантажівкою або під автобусом).

Зовні під стінами сучасних будівель. Нинішні бетонні «коробки» не мають ні найменшого запасу міцності й легко розсипаються або складаються.

Не можна ховатися під стінами офісів і магазинів: від вибухової хвилі зверху буде падати багато скла.

Іноді люди інстинктивно ховаються серед будь-яких штабелів, у місцях, закладених контейнерами, заставлених ящиками, будматеріалами тощо, навколо вас можуть бути легкозаймисті предмети й речовини: виникає ризик опинитися серед раптової пожежі.

Підходять для укриття:

Глибокі підвали під капітальними будинками старої забудови (бажано, щоб він мав 2 виходи).

Підземне овочесховище.

У будинку

Якщо в будинку є підвал – спустіться у підвал.

Якщо підвалу немає – зійдіть на нижні поверхи. Чим нижче, тим краще.

Заздалегідь знайдіть максимально внутрішню кімнату, чим більше бетону навколо, тим краще (знайдіть носійні(основні) стіни, наприклад, туалет, ванна кімната, кладова), якщо всі кімнати зовнішні – виходьте на сходовий майданчик.

У жодному разі не навпроти вікон!

В обраному місці, сядьте на підлогу біля стіни – чим нижче людина перебуває під час влучення снаряда, тим більше шансів, що її не зачепить осколком. Знову-таки, не навпроти вікон. Вікна можна замостити диванними подушками (великими, щільними, але краще мішками з піском), закрити масивними меблями, але не порожніми (набити щільно мішками з піском або речами).

У погребі

Для укриття можна використовувати погріб (льох) у приватних будинках, але візьміть до уваги, що його може завалити! Попередньо подбайте про обладнання погребу необхідними для вас речами: стільці, інструмент, засоби освітлення, теплі речі та інше.

Візьміть із собою телефони, радіо на батарейках, воду, необхідні ліки. Невідомо, скільки часу доведеться чекати.

Попередньо підготовте укриття, яке будете використовувати.

нанесіть захисні смуги зі скотчу (паперу, тканини) на віконне скло для підвищення його стійкості до вибухової хвилі та зменшення кількості уламків і уникнення травмування у разі його пошкодження;

по можливості обладнайте укриття у підвалі, захистіть його мішками з піском, передбачте наявність аварійного виходу;

забезпечте оселю запасами питної та технічної води і зробіть запас продуктів тривалого зберігання.

Важливо: будь-яке підвальне приміщення може бути найпростішим укриттям. Це підвал Вашого приватного будинку чи підвал багатоповерхової будівлі. Якщо обстріл вже почався вибігати з приміщення не можна, Ви потрапите під уламки. Необхідно лягти на підлогу в заздалегідь знайденій максимально внутрішній кімнаті на відстані від вікон та дочекатися припинення вогню.

Тривожна валіза